ABECEM Net logo
ABECE Nazar Boncuğu
ABECE Haber: Günün öne çıkan haberlerini okuyun, yorumunuzu yazın, paylaşın, sesinizi duyurun!
Bu sayfayı arkadaşınıza önerin.Sınırsız Hosting

ABECE Haber Arşivi

'İran ajanlarını öldürün'


ABD Başkanı Bush'un yeni Irak stratejisinde özellikle üstünde durduğu "İran etkinliğini" kırma konusunda attığı son adım Washington Post'a haber oldu. Gazete Bush'un Irak'taki İran ajanlarının ne şekilde olursa olsun ele geçirilmesi emrini verdiğini yazdı.

ABD Başkanı George W. Bush, 11 Ocak'ta yeni Irak stratejisini açıklarken en önemli hedefi olarak "Irak'taki İran etkinliğini kırmak" olduğunu söyledi. Bush'un bu konuşmayı yaptığı sırada Amerikan askerleri Erbil'deki İran Konsolosluğu'nu bastı. Ve İran'ın "diplomat" dediği 5 kişiyi tutukladı. Kasım ayında 2 İranlı'nın tutuklanması krizi geçmeden yaşanan olay üzerine İnternational Herald Tribune gazetesi "Bush, Irak'ta direnişçiler ve El Kaide'den sonra üçüncü cepheyi açtı: İran" yorumunu yaptı. Amerika'nın saygın gazetelerinden Washington Post Bush'un, Amerikan ordusuna "İran ajanlarını ölü ya da diri ele geçirin" emri verdiğini yazdı. EMİR EKİMDE VERİLDİ Washington Post'un, ismi açıklanmayan hükümet ve terörle mücadele yetkililerine dayandırdığı haberinde Bush'un bu emri geçen sonbaharda verdiğini belirtti. Bush'un bu ölüm emriyle İran'ın bölgedeki etkisini zayıflatmayı ve Tahran'ı nükleer programından vazgeçmesini sağlamayı hedeflediği ifade edildi. Gazete bir yıldır Irak'taki İranlıların "fişlendiğini", fotoğraflarının, parmak izlerinin hatta DNA izlerinin toplandığını yazdı.

Kaynak: Sabah Gazetesi

Rice'dan Türkiye'nin Irak politikasına övgü


ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Irak'ın bazı komşularının Irak'a katkı verdiğini, bazılarının ise yardımcı olmadığını belirterek, Türkiye'nin Irak politikasını övdü.

Rice'ın Amerikan AP ajansına verdiği ve bazı unsurları daha önce medyada yer alan demecinin tam metni, Washington'da yayımlandı. Buna göre Rice, “Irak'ın bazı komşuları yardımcı oluyor, bazıları ise pek olmuyor” diyerek, yardımcı olan ülkelere Türkiye'yi, olmayanlara da İran'ı örnek gösterdi.

Rice, İran'ın faaliyetlerinin, Irak'taki mezhepler arası çatışmaları ve şiddeti beslediğini savundu. ABD Dışişleri Bakanı, “Irak'ın kuzey sınırında da sorunlar olabilirdi, ancak Türkler, oldukça farklı bir davranış benimsedi” diyerek Türkiye'nin, Iraklılara destek verdiğini ve Iraklı Kürtlerle de köprüler kurduğunu söyledi. Rice, kuzey Irak'ta çözülmesi gereken terör örgütü PKK sorunu bulunduğunu belirterek, bu yönde ABD-Irak-Türkiye arasında üçlü bir mekanizmanın faaliyet gösterdiğini anlattı.
 

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Ahmedinejad: İsrail'i tanıma ve direnişi sürdür


İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Filistinlilere İsrail'i tanımamaları ve direnişi sürdürmeleri çağrısında bulundu.

İran'ı ziyaret eden Filistin Başbakanı İsmail Haniye ile görüşen Ahmedinejad, görüşmeden sonra İran televizyonuna yaptığı açıklamada, “Halkın seçtiği Filistin hükümetinin Kudüs'teki işgal rejimini tanımaması ve cesur bir politika yürüterek Filistin halkının direnişini amaca ulaşana kadar desteklemesi gerektiğini söyledi.

Ahmedinejad, “Bu yönetimin en büyük destekçisi ABD zayıflıyor ve Filistin halkının direnişini kırma girişimleri başarısızlığa uğruyor” diye konuştu.

Hamas hükümetini destekleyen Tahran yönetimi, Hamas'a iktidara geldiği mart ayından beri 120 milyon dolardan fazla maddi yardımda bulundu.

İran'a 2 gün önce gelen Filistin Başbakanı İsmail Haniye, liderliğindeki Hamas hükümetinin, hiçbir zaman İsrail'i tanımayacağını ve Kudüs'ün kurtuluşu için savaşmaya devam edeceğini söylemişti.

 

Kaynak: Hürriyet Gazetesi


‘Rektörler sıfır çekti ’

YÖK Başkanı profesör Teziç dahil 19 rektörün uluslararası endekse giren bir tane bile yayını yok. Uluslararası bilimsel yayın çıkarmada sınıfta kalan rektörler arasında Boğaziçi Rektörü Ayşe Soysal, İTÜ Rektörü Faruk Karadoğan, Marmara Rektörü Necla Pur da var. 100'ün üzerinde yayını olan tek rektör ise Başkent Üniversitesi'nden profesör Mehmet Haberal. ODTÜ Rektörü Ural Akbulut da 89 yayınla ikinci sırada.

 Uluslararası yayın endekslerine giren bilimsel yayın çıkarma konusunda YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in yanı sıra 19 üniversitenin rektörü sıfır çekti. Yayını olmayan rektörler arasında Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşe Soysal, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Karadoğan, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necla Pur, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rahmi Aksungur, Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadık Kırbaş, İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Uğur yer alıyor. 100'ün üzerinde bilimsel yayını bulunan tek rektör ise vakıf üniversitesi olan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Haberal. Vakıf üniversitelerinde Haberal'dan sonra Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Attila Aşkar ve Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Ziya Güvenç geliyor.


Resimleri büyütmek için resimlere tıklayınız.

Kaynak: Sabah Gazetesi

‘Irak Savaşı büyük hataydı’


Savaşın mimarı olan Neocon’ların önde gelen isimleri günah çıkarıp Irak’taki kaosun sorumlusu olarak Bush’u gösterdi11 Eylül saldırısından sonra ABD Başkanı George Bush’un Irak’ta Saddam Hüseyin iktidarını devirmesi için baskı yapan en önemli grubun Neocon’lar (Yeni muhafazakarlar) geliyordu.

 The Lancet araştırmasına göre 655 bin sivilin can verdiği Irak’ta ABD batağa saplanınca Neocon’lar çark etti. Vanity Fair dergisine konuşan eski Pentagon danışmanları Richard Perle ve Michael Rubin ile Bush’un eski konuşma yazarı David Frum şu yorumu yaptı: “Irak’ta gördüğümüz şiddetin boyutu gerçekten korku verici. Kötülüğün bu boyuta ulaşacağımı tahmin edemedik. Bugün bulunduğumuz noktayı görebilseydik Saddam tehdidine karşı başka stratejiler düşünmeyi önerirdik. Ancak bir sorumlu aranacaksa bu Başkan Bush olmalıdır ” dedi.

U-DÖNÜŞÜ YAPTILAR
Savunma Bakanlığı Yardımcılığı ve Pentagon’a 2001-2003 yılları arasında danışmanlık yapan Richard Perle, “Saddam’ı 24 saat içinde devirip Irak’a özgürlük getireceğiz. Saddam, dünyaya karşı en büyük tehdit. Iraklılar’ı kurtacağız” demişti.

Kaynak: Vatan Gazetesi

İsrail'de Etiyopyalı Yahudiler İSYANDA


İsrail'de, Etiyopya kökenli Yahudiler, ayrımcılığa maruz kaldıklarını savunarak, protesto gösterisi düzenledi.

Bağışladıkları kanların, "hastalık taşıyor olabilir" endişesiyle, toptan çöpe atılması, İsrail vatandaşı olan Etiyopya kökenli Yahudileri (Falaşa) ayağa kaldırdı. Ehud Olmert başkanlığındaki hükümeti, "ırkçılık" yapmakla suçlayan Etiyopyalı Yahudiler, Kudüs girişindeki ana karayollardan birini, kısa süreliğine kapattı ve polisle çatıştı.

Çatışmalarda, aralarında 4 polisin de bulunduğu 11 kişi yaralandı. 2 gösterici gözaltına alındı. İsrail'de yaşayan Etiyopyalı Yahudiler, "Falaşalar" olarak biliniyor. Falaşalar, 1970'lerden itibaren, maddi yardım karşılığında, işgal edilen Filistin topraklarına yerleştirilmişlerdi. 1990'lara kadar süren bu göç boyunca, İsrail'e, yaklaşık 22 bin Etiyopyalı getirildiği tahmin ediliyor. Gerçek Yahudi olarak kabul edilmeyen Falaşalar, siyasi ve sosyal yaşama katılamamaktan, dışlanmaktan ve ucuz maaşlarla, ağır işlerde çalıştırılmaktan şikayetçi

Kaynak: 8 Kasım 2006-Nethaber

Saddam Hüseyin idam cezasına çarptırıldı


Saddam Hüseyin, yargılandığı Duceyl davasında insanlığa karşı suç işlemekten ölüm cezasına çarptırıldı.Mahkeme, Saddam Hüseyin'in idam cezasının asılarak infaz edilmesine karar verdi.

 

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin hakkındaki Duceyl davasıyla ilgili karar açıklandı. Mahkeme, 148 Duceyl'linin katlinden Saddam Hüseyin’i suçlu bularak idam cezasına çarptırdı. Saddam asırlarak idam edilecek.

Kaynak: 5 Kasım 2006-Hürriyet Gazetesi (AA)

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'ın Basra Körfezi'ndeki askeri tatbikatını, “savaş tehditi” olarak değerlendirdi.


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, yaptığı açıklamada, “savaş tehditi' gibi görünen bu tarz bir hareketin, böyle bir zamanda böyle bir rejimle bölgede bir istikrar kaynağı olmadığını gösterdiğini” söyledi.

Sözcü, bu tatbikatın bir istikrarsızlık kaynağı ve ters yönde bir hareket olduğunu bildirdi.

İran Devlet Televizyonu, “Büyük Peygamber-2” tatbikatının, Basra Körfezi'nde devrim muhafızları komutanı Yahya Rahim Safevi ve bazı üst düzey komutanların katılımıyla başladığını duyurmuştu.

Şahab-2 ve Şahab-3 füzelerinin fırlatılmasıyla başladığı belirtilen tatbikatta ayrıca Skad-B, Zülfikar-73, Fatih-110, Z-3 ve Zilzal füzelerinin de başarıyla denendiği kaydedilmişti.

 

Kaynak: 2 Kasım 2006-Hürriyet Gazetesi (AA)

 

“Türkler asla boykot yapamaz”


 

Fransız Parlamentosu’ndaki inkar yasası görüşmeleri sırasında Türkiye’ye ağır eleştiriler getiren ve Türkiye Cumhuriyeti’ni Almanya’daki Nazi rejimiyle bir tutan iktidar partisi UMP’li vekil Patrick Deveciyan dün de bu eleştirilerini sürdürdü

Ermeni asıllı vekil Le Figaro gazetesine yaptığı açıklamada Türkiye’nin boykot tehditlerinin boş olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“2001 yılında Fransa Ermeni soykırımını resmen tanıdı. Türkler o zaman protesto edip Fransız ürünlerini boykoy kararı aldı. 2002 yılının ticaret rakamlarına bakın, Fransa ile Türkiye arasında ticaret hacminin yüzde 32 arttığını görürsünüz. Türkiye ticaret kaygısı duyuyorsa Ermenistan sınırını açsın, Rum gemilerinin limanlarına yanaşmasına izin versin.”

Kaynak: 14.10.2006-Vatan Gazetesi


Copyright © ABECE Web Hizmetleri: http://www.abecem.net