ABECEM Net logo
ABECE Nazar Boncuğu
ABECE Oyun: Web Kursu Ana Sayfa
Bu sayfayı arkadaşınıza önerin.


Tüm Haberler için tıklayınız

ANA SAYFA - HTML DERSİ - JAVASCRİPT DERSİ - JAVASCRİPT KODLARI - CSS DERSİ - ÖNERİLER

2.NE GEREKİR?


Bir web sayfası yapmak için ne gerekir?Bu noktada iki seçeneğiniz var.Eğer web sayfanızı hiçbir kod kullanmadan yazmak istiyorsanız,Homepage veya Dreamweaver gibi,sizi bu işten kurtaracak yazılımlar kullanabilirsiniz.Kendi içlerinde başarılı sayılabilecek bu yazılımların dezavantajı ise,yapabileceklerinizin programın size sunduklarıyla sınırlı olmasıdır.Veya oturup kendiniz kod yazmak/üretmek isteyebilirsiniz.Zaten bu siteye geldiğiniz için ikinci gruba girdiğinizi varsayıyoruz,yani bu işi geçekten öğrenmek istiyorsunuz... O zaman iyi haber şu: İhtiyacınız olan şey sadece bir düzyazı programı,mesala (Windows için) Notepad .Tabi yazdıklarınızı test etmek için bir browser da fena olmaz,ama onu zaten her yerde bulabilirsiniz.

Opsiyonel olarak kod yazma işini kolaylaştıran, size zaman kazandıran text tabanlı bazı yazılımlar kullanabilirsiniz,mesela 'allaire Homesite'.Bu tip programlar sadece kod yazma işlemini kolaylaştırır,ancak yazma işlemini yine siz yaparsınız,dolayısıyla yapabileceklerinizi sınırlayan tek şey bilginizdir.Yine de işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek için önce Notepad ile başlamanız faydalı olacaktır.

Notepad kullanırken, konulara ilişkin verilen örnekleri ve/veya kendi yazdığınız kodları '.htm' veya '.html' uzantılı kaydedin.Aksi takdirde browser'ınız bu dosyaları görüntülemez.Homesite yazdıklarınızı zaten standart olarak bu uzantılarla kaydeder.

Üzücü bir durum,iki yaygın browser olan 'Microsoft Internet Explorer' ve 'Netscape Navigator''ün html kodlarını yorumlamada farklılık göstermesidir.Piyasanın bu iki browser arasında neredeyse eşit olarak bölünmüş olmasından dolayı,yazdığınız kodları her iki browser'ın da aynı/benzer şekilde yorumlayacağı şekilde yazmaya özen göstermelisiniz.Sayfayı tasarlarken belli aralıklarla Explorer ve Netscape ile görüntüleyip sonucu karşılaştırmak,bu sorunu çözmek için iyi bir yöntemdir.

Son olarak;Browser'ınızın 4. veya daha ileriki bir sürüm olması tavsiye edilir,çünkü eski sürüm browser'lar bazı özellikleri desteklememektedir.


Copyright © ABECE Web Hizmetleri: http://www.abecem.net