ABECEM Net logo
ABECE Nazar Boncuğu
ABECE Oyun: Web Kursu Ana Sayfa
Bu sayfayı arkadaşınıza önerin.


Tüm Haberler için tıklayınız

ANA SAYFA - HTML DERSİ - JAVASCRİPT DERSİ - JAVASCRİPT KODLARI - CSS DERSİ - ÖNERİLER

TASARIM KONUSUNDA ÖNERİLER


Aşağıda sayfa tasarlamaya geçmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar yeralıyor. Aşağı yukarı her webmaster'ın üzerinde birleştiği bu öneriler aklınızın bir köşesinde bulunsun, tabi bunlara uyup uymamak size kalmış.

  • Anasayfanızın boyutu 30kb'ı geçmesin. Türkiye'de internet bağlantısı hala çok yavaş, o yüzden bu boyutta bir sayfanın bile yüklenmesi zaman alabilir. Uzun yüklenen sayfalar ziyaretçilerin sıkılıp sayfayı terketmelerine neden olacaktır.

  • JavaScript kullanma işini fazla abartmayın. Karşılama/uğurlama mesajları veya bilginizi göstermek amacıyla sayfanıza koyacağınız scriptler sayfanızı yavaşlatacağı gibi, emin olun ziyaretçilerin hoşuna gitmeyecektir.

  • Çok gerekmedikçe .mid; .avi dosyaları veya imagemap'ler kullanmayın. Bunlar internetin şu anki hızını gözönüne alırsak çok büyük dosyalar.

  • Sayfa tasarımına başlamadan önce sayfanın amacıcını iyi belirleyin ve bu amaca göre hareket edin.

  • Sayfanızın genel bir bütünlüğü olsun,yani yüzlerce faklı renk veya font kullanmayın. Sitenizin herhangi bir sayfasını gören biri, o sayfanın sizin sitenize ait olduğunu anlıyorsa iyi iş çıkartmışsınız demektir.

  • Sayfanızda Türkçe karakter kullanacaksanız sayfanın head bölümüne <META content=text/html;CHARSET=windows-1254 http-equiv=Content-Type> etiketini eklemeyi ihmal etmeyin

  • Sayfanızda kullanacağınız üslubu sayfanın içeriğine göre belirleyin. Yine de, eğer sayfanızı sadece yakın çevreniz ziyaret etmeyecekse argo ve küfür kullanmaktan kaçının

  • Başkalarının tasarımlarını inceleyip nasıl yaptıklarını öğrenin. Sayfanın üzerine gelip sağ mouse tuşuna basınca çıkan menüden 'view source' seçeneğini seçerek o sayfanın kodlarını görebilirsiniz. Bazı webmasterlar sitelerine sağ mouse kildi koyarlar.Bu sitelerde sağ mouse clickleyince 'emeğe saygılı ol', '© by ...' gibi mesajlar çıkar. Bu durmda browser'ın view menüsünden 'source''a tıklayarak kaynak kodlara ulaşabilirsiniz.

  • Bir sayfadan, kendi sayfanızda kullanmak üzere birşey indirecekseniz, önce sayfanın copyright notice'ini iyice bir okuyun.

  • Sayfanızdaki herşeye çok dikkat edin, söyleyeceğiniz her söz, kullandığınız her resmin, kısacası heşeyin sorumluluğu size aittir.


Copyright © ABECE Web Hizmetleri: http://www.abecem.net