Arkadaşınıza önerin.

174 İsrail'li İçin Kırmızı Bülten Talebi!
174 İsrail'li İçin Kırmızı Bülten Talebi! 12/10/2011-23:00

İsrail'in uluslararası sularda Mavi Marmara gemisine düzenlediği baskınla ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Akif Ekinci, 9 Türk vatandaşının öldürüldüğü saldırı emrini veren ve tetiği çeken 174 İsrailli'ye kırmızı bülten çıkarılması için harekete geçti. Savcı Ekinci, İHH avukatlarınca kendilerine sunulan şemadaki kişilerle ilgili dava açılabilmesi için yakalama çıkarılıp çıkarılmaması konusunda Adalet Bakanlığı'ndan görüş istedi.

Mavi Marmara 174 İsrailli hakkında kırmızı bülten talebi

İHH avukatlarının çalışması sonucu operasyona katılan ve emri verdikleri ileri sürülen 174 kişinin isimleri ile bunlardan 148'inin fotoğrafları bir şema halinde savcılığa sunulmuştu. Dosyayı inceleyen Savcı Mehmet Akif Ekinci, şemadaki kişilerin operasyona katılıp katılmadıkları konusunda vakit kaybetmeden Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü kanalıyla İsrail'e yazı gönderdi. Ancak bu yazışmalara da İsrail'den yanıt gelmedi. Savcı Ekinci bunun üzerine listede adı geçen kişiler hakkında yakalama çıkarma kararı verilip verilmemesi konusunda Adalet Bakanlığı'na yazı yazdı. Yazıda şüphelilerin tüm dünyada Interpol aracılığıyla aranabilmesi için kırmızı bülten çıkarılıp çıkarılmaması konusunda görüş istendi. Yazıda ayrıca bu kişilere dava açılabilmesi için bakanlıktan bir formül bulunması istendi. Mevcut UYAP sisteminde şüphelilerin açık kimlikleri ve açık adresleri olmadan dava açılamadığını hatırlatan Savcı Ekinci, bu sorunun nasıl çözülebileceğini sordu.

Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine 30 Mayıs 2010'da İsrailli komandolarca denizden ve havadan baskın düzenlenmiş, çıkan olaylarda 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti. Olayı soruşturmakla görevlendirilen savcı Mehmet Akif Ekinci, yüzlerce mağdurun ifadelerini ve Adli Tıp raporlarını tespit ettikten sonra Adalet Bakanlığı kanalıyla İsrail'e yazı göndererek saldırıya katılanların açık kimliklerinin bildirilmesini istedi. Ancak aylarca süren beklemeye rağmen bir yanıt gelmeyince soruşturma kilitlendi.

Kaynak: Habertürk

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları ABECEM NET'e aittir. Alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Habere Yapılan Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapıldı

Yorum Ekle

İfadeler (Göz Kırpmalar):


Güvenlik Resmi
Yukarıdaki kodu giriniz:

| Beni Unut
  alkis anons bravo bye cok-mutlu dil-cikarma dil-cikarma-2 donma dusunceli goz-kirpma gulmekten-yikilmak ha-ha-ha hasta keyifli kizma nanik oh-be pis-pis-gulme sasirmak saygilar selam tesekkur teslim uyku zafer 
Manset


Sınırsız Hosting


SporGündem
Tüm Haberler için tıklayınız


Copyright © ABECE Web Hizmetleri: http://www.abecem.net