ABECEM Net logo
ABECE Nazar Boncuğu
ABECE Oyun: Web Kursu Ana Sayfa
Bu sayfayı arkadaşınıza önerin.


Tüm Haberler için tıklayınız

ANA SAYFA - HTML DERSİ - JAVASCRİPT DERSİ - JAVASCRİPT KODLARI - CSS DERSİ - ÖNERİLER

11. ÇERÇEVELER (FRAME)

Çerçeve tekniği, bir web sayfasını istenilen miktarda parçaya bölüp, bu sayfa üzerinde birkaç sayfa birden görüntülenmesine olanak verir. Bu tekniğin en çok kullanılan varyasyonu, sayfanın sol veya üst kısmından küçük bir alanı bölmek (yani sayfayı ikiye bölmek), bu küçük alana menü bilgilerini, diğer büyük alana ise sayfanın asıl içeriğini yerleştirmektir.

Fakat şunu da belirtmekte fayda var, birçok tasarımcı estetik açısından çerçevelere pek sıcak bakmaz; genelde üst üste tablolar kullanmayı tercih eder. Yine de pek sık kullanılmayan bu tekniği aklınızın bir yerinde tutun, belki faydalı olabilir...

ÇERÇEVE TEKNİĞİNİN GENEL MANTIĞI

Çerçeve tekniğinde, ilk önce parent(ana) frame denilen bir sayfa oluşturmak gerekir. <Frameset>... </frameset> etiketlerinin parametreleri olan cols ve rows ifadeleri ile sayfayı dikey ve yatay olarak ne oranda bölmek istediğimizi browser'a bildiririz.  Src parametresi ile ana çerçevenin bölümlerinde görüntülenecek sayfaların adreslerini bildirdikten sonra, geriye biraz önce adreslerini bildirdiğimiz sayfaları uygun bir şekilde hazırlamak kalır. Şimdi bu biraz karışık ifadeyi bir örnekle daha iyi anlayalım,  sonra da <frameset>  etiketini inceleyelim. 

Önce ana pencereyi hazırlayalım:

<html>< BR><head> 
<title>Çerçeveörneği</title>
<METAcontent=text/html;CHARSET=iso-8859-9 http-equiv=Content-Type
</head>
<frameset cols="150,*">
<frame name="menu" src="menu.html">
<frame name="esas" src="esas.html">
</frameset>
<noframes>
<body>
<h1>Browser'ınızın sürümü sayfamızı görüntülemeye uygun degil, lütfen daha yeni bir sürüm
yükleyip tekrar deneyin!</h1>
</body>
</noframes>
</html>


Burada yaptığımız şey ana sayfayı soldan 150 piksel genişliğinde bölüp iki sayfa elde etmekten ibaret. Ayrıca browser'a soldan ilk bölüme (150 px olan bölüm) 'menu.html', ikinci bölüme ise 'esas.html' sayfalarını yerleştirmesini bildirdik. Burada dikkat edilmesi gereken nokta <frameset> etiketinin </head> ile <body> etiketleri arasına yerleştirilmesidir. <Noframes>...</noframes> etiketleri içinde yer alan bölüm ise çerçeveden anlamayan eski sürüm browser'lar içindir. Şimdi aşağıdaki kodlardan ilkini 'menu.html', ikincisini ise 'esas.html'  adıyla ana pencereyi kaydettiğiniz dizine kaydedin.


<html>
<head>
 <title>menu</title>
 <METAcontent=text/html;CHARSET=iso-8859-9 http-equiv=Content-Type>


</head>
<body bgcolor="teal">
</body>
</html>


<html>
<head>
 <title>esas</title>
 <METAcontent=text/html;CHARSET=iso-8859-9 http-equiv=Content-Type>

</head>


<body bgcolor="Red"></body>

</body>
</html>

Son olarak tekrar ana sayfayı açtığınızda (ismi önemli değil, yeter ki diğer iki sayfa ile aynı dizinde bulunsun!) sonuç böyle olacaktır:

Çerçeve Örneği

Artık çerçevelerin mantığını anladığımıza göre bu tekniğin detaylarını inceleyelim...


Copyright © ABECE Web Hizmetleri: http://www.abecem.net